И го направи доста успешно. Капитализацията на мемекойна Libra достигна в даден момент 4,5 милиарда долара, но след това се срина с 95%. Хиляди хора в една от най-бедните страни в Латинска Америка загубиха всичките си пари и спестявания.
Майли интелигентно се отдалечи от темата и запази мълчание през всички тези дни.
Вчера обаче той коментира за първи път скандала около мемекойна LIBRA, чийто срив доведе до многомилионни загуби, съдебни дела и дори искания за импийчмънт.
В интервю за Todo Noticias Майли призна, че се е срещнал с организаторите на проекта, но също така каза, че не се опитва да убеди хората да купят токена, а само „споделя възможността за финансиране на предприемачи“.
Той отбеляза, че като технологичен застъпник е виждал LIBRA като обещаващ инструмент, но сега осъзнава, че трябва да „постави повече филтри“, за да ограничи достъпа до себе си.
Скандалът избухна, след като Майли публикува за LIBRA в петък, което доведе до рязък скок на токена до 4,5 милиарда долара. Въпреки това, вътрешни хора скоро продадоха активите на върха им, спечелвайки повече от 100 милиона долара, и цената след това рязко падна с 95%. Майли изтри публикацията и се дистанцира от проекта, но опозицията използва ситуацията, за да окаже натиск върху него, а инвеститорите искат компенсации за загубите.
Министърът на икономиката на Аржентина Луис Капуто нарече инцидента „грешка“, но увери, че скандалът няма да засегне икономиката. Въпреки това фондовият пазар на Аржентина се срина с 5,6%, най-големият спад за един ден от юли.
Междувременно аржентински съд назначи съдия, който да разгледа повече от 100 дела, заведени срещу Майли. Адвокатската кантора Moyano & Asociados подаде жалба до Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) срещу LIBRA.
Главният изпълнителен директор на Kelsier Ventures Хейдън Дейвис, чиято компания участва в пускането на токена, твърди, че криптовалутата е създадена с помощта на екипа на президента, но не и на самия Майли. Той каза, че се страхува за сигурността си и настоя, че не знае кой точно стои зад манипулациите.
Според Bloomberg, въпреки скандала, Майли поддържа планове да посети Вашингтон, където се надява да се срещне с Доналд Тръмп и да обсъди подкрепата на МВФ за Аржентина.
Между другото, мемекойнът на Тръмп също се срина, след като достигна своя връх, но популярността на Тръмп е много по-висока от тази на Майли. Освен това проектът беше ръководен от опитни маркетмейкъри, а не Kelsier Ventures с Хейдън Дейвис начело.
Остава да се надяваме, че примерът на Майли ще бъде поучителен за ръководителите на други държави и няма да видим мем монетите на Макрон, Шолц и Мерц.