Още
    НачалоДругиЦените на златото се повишиха с повече от 36% през изминалата година,...

    Цените на златото се повишиха с повече от 36% през изминалата година, достигайки рекордно високо ниво от $3237 за унция на 13 април 2025 г

    Цените на златото се повишиха с повече от 36% през изминалата година, достигайки рекордно високо ниво от $3237 за унция на 13 април 2025 г., обусловено от покупките на активи от централната банка, геополитическа нестабилност и променяща се монетарна политика.

    Както и в предходните 3 години, цените на златото стабилно се повишиха през последните 12 месеца, чупейки множество рекорди, тъй като икономическите и геополитически рискове се засилват.

    Централните банки изиграха ключова роля за покачването на цените на златото, като закупиха повече от 1000 тона злато за трета поредна година през 2024 г.

    Китайската народна банка (PBOC) възобнови покупките през 2024 г., като добави 15 тона към резервите си през ноември и декември. Полша е увеличила златните си резерви с 20% от общите си резерви за година.

    Анализаторите отдават тенденцията на усилията за дедоларизация, особено след като западните санкции срещу Русия през 2022 г. доведоха до петкратно увеличение на търсенето от страна на централните банки.

    Геополитическото напрежение допълнително увеличи привлекателността на златото. Ескалиращото търговско напрежение между САЩ и Китай, включително неотдавнашните мита, доведоха до значително увеличение на цените през 2025 г.

    Преди това конфликтът Украйна/Русия и по-широката глобална нестабилност засилиха ролята на златото като защитен актив, като цените се повишиха рязко от началото на 2022 г.

    Измененията в монетарната политика също изиграха роля. Очакваното намаляване на лихвения процент от Федералния резерв намали алтернативните разходи за владеене на нерентабилно злато.

    UBS Global отбеляза, че по-ниските лихвени проценти биха могли да прехвърлят 6 трилиона долара от фондове на паричния пазар в обезпечени със злато ETF, които в момента държат 3235 тона злато по целия свят. Опасенията за инфлацията и нарастващият бюджетен дефицит само добавиха към импулса. Потребителското и институционалното търсене в Азия се повиши на фона на политическите реформи.

    Индия намали митата за внос на злато от 15% на 6%, докато броят на златните ETF в Азиатско-Тихоокеанския регион е нараснал от 3 на 128 от 2005 г. насам, събирайки повече от 23 милиарда долара.

    Мерките за икономически стимули на Китай допълнително засилиха инвестициите на дребно в злато.

    Статутът на златото като актив-убежище датира от хиляди години, поради всеобщото му признаване, рядкост и издръжливост. Древните цивилизации са го оценявали като надеждно средство за спестяване и тази традиция е запазена и в лицето на съвременните кризи.
    Нарастването на златото през 2025 г. подчертава двойната му роля като реликва от историческо доверие и съвременен барометър на глобалната нестабилност. Докато прогнозите са обект на променящи се политики и търсене, устойчивостта на метала предполага, че наследството му ще издържи.

    Във време, когато инвеститорите преживяват ера на дедоларизация и финансова несигурност, интересът към златото остава свързан не само с пазарната динамика, но и с постоянния стремеж на човечеството към сигурност в един непредвидим свят.

    Въпреки оптимистичните прогнози, някои анализатори предупреждават за рисковете от спад на цените поради евентуално увеличение на доставките на метала. Business Insider съобщава, че цената на златото може да падне с 38-40%, ако производството на метал и обемите за рециклиране на скрап се увеличат.

    При висока цена на златото нерентабилните до ден днешен месторождения отново стават печеливши и производството може да се увеличи бързо.

    Невъзможно е да се ускори добивът на биткойни. И през последните 12 календарни месеца биткойните и златото са нараснали почти еднакво. В същото време волатилността на златото е много по-ниска от тази на първата криптовалута.

    Кликнете върху звезда, за да оцените!
    [Общо гласове: 0 Среден рейтинг: 0]

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните от вашите коментари.

    Актуални

    Последни

    Също може да ви харесат...