С помощта на цифровата рубла руските граждани и предприятия ще могат да сключват интелигентни договори в блокчейна , да извършват сетълменти по транзакции с цифрови финансови активи без забавяне и да плащат за стоки офлайн с възможност за възстановяване на пари, ако устройството бъде изгубено . Компаниите Lighthouse, Finam и Tele2, както и редица кредитни организации искат да тестват нови операции с цифровата рубла, казаха техни представители пред Известия. Някои от тях вече са подали заявления в Централната банка за участие в пилотния проект.
Приложението се разширява
Пилотното въвеждане на цифровата рубла, чийто първи етап започна през 2022 г., включва 12 банки. MCB, RSHB и финтех компанията Lighthouse (партньор на Transmashholding) вече са подали заявление за включване в следващата тестова група , казаха техни представители. Освен това първата банка вече е получила потвърждение от регулатора, съобщиха от кредитната институция.
Сега се тества отварянето на цифрови портфейли на платформата на Банката на Русия, тяхното попълване, преводи между граждани, както и плащане за стоки и услуги , каза Централната банка. Те изясниха: пилотирането на реални клиенти с нова форма на валута ще започне през април следващата година .
Предвижда се цифровата рубла да стане третата форма на националната валута заедно с безналичните и наличните пари. Самата Банка на Русия ще емитира нов вид рубла, а средствата ще се съхраняват под формата на цифров код в електронни портфейли на платформата на Централната банка. Предполага се, че търговските банки ще извършват транзакции с такива пари, а руснаците ще имат достъп до цифрови портфейли чрез всяка кредитна институция.
Цифровата рубла ще автоматизира използването на интелигентни договори и ще извършва сетълменти на транзакции с цифрови финансови активи без забавяне , което ще бъде търсено от всички участници на пазара, смята Lighthouse. Сега те разработват финансова екосистема за безпроблемно взаимодействие със системно важни банки в рамките на единна цифрова платформа.
Инвестиционната компания Finam очаква да тества функциите за отваряне на портфейли, преводи между клиенти и последващо плащане за услуги . Компанията планира да кандидатства пред Централната банка за участие в пилотния проект през втората половина на 2023 г., каза Дмитрий Леснов, ръководител на отдела за развитие на клиентските услуги на Finam.
Те също така се интересуват от въвеждането на операции с нов тип национална валута в Tele2, искат да тестват плащането за комуникации, стоки и нетелекомуникационни услуги чрез портфейл за цифрови рубли , свързан с акаунт в мобилен телефон, съобщиха от пресслужбата на компанията. Според нейните представители цифровата рубла ще повиши достъпността, както и ще намали разходите за плащания, преводи за гражданите и бизнеса.
През 2023 г. Банката на Русия планира да предостави на ограничен брой участници възможността да тестват сключването на интелигентни договори на платформата , тоест транзакции, които се изпълняват автоматично при настъпване на условия, предварително определени от страните, Централната банка съобщено по-рано. През 2024 г. Централната банка ще започне постепенно да свързва всички кредитни институции към платформата за цифрова рубла , ще увеличи броя на наличните опции за плащане и транзакции с помощта на интелигентни договори. Година по-късно се планира да се приложи офлайн режим на нова форма на национална валута , да се свържат небанкови финансови посредници, финансови платформи и обменна инфраструктура.
Цифрови ползи
Rosselkhozbank обмисля възможността да се присъедини към пилота през първото или второто тримесечие на 2023 г., съобщиха от пресслужбата на кредитната институция. Те добавиха: RSHB може да изисква допълнително усъвършенстване на системата за дистанционно банкиране. В същото време Централната банка ще определи независимо операциите, върху които ще бъде тествана цифровата рубла.
По-рано Известия също бяха информирани за готовността за участие в пилотирането на следващи етапи в Райфайзенбанк. Цифровата рубла ще позволи на клиентите да извършват офлайн плащания с възможност за възстановяване на пари в случай на загуба на устройство, автоматично извършване на плащания по договори, а също така ще ускори процесите при работа с токенизирани активи , каза Евгения Овчинникова, ръководител на технологичния отдел на компанията център за иновации.
Ако в бъдеще цифровата рубла може да се използва за спестявания и инвестиции, например за закупуване на дялове от взаимни фондове или активи в стратегии за доверително управление, BCS World of Investments ще предложи на клиентите такава опция , сега компанията наблюдава развитието на проекта, каза директорът за поддръжка продажби и клиентски опит на компанията Андрей Верещагин.
Блокчейн технологията, която е в основата на цифровата рубла, ще позволи на Централната банка да държи под свой контрол всички данни за движението на цифрова валута, без да включва ресурси на търговски банки и други организации , каза Игор Пан, специалист по цифрови активи на Finmir пазар. Според него използването на новата форма на националната валута също ще помогне да се намалят до нула или най-минималните такси за преводи на средства, освен това плащанията ще се обработват незабавно. Технологията може да започне да се използва при взаимни разчети още през 2024-2025 г., смята експертът. Банките сега са в последния етап на тестване и скоро ще се присъединят и други компании.
Основните предимства на дигиталните валути за обществото и бизнеса са, че парите могат да се съхраняват в специален дигитален портфейл и средствата могат да бъдат напълно възстановени в случай на кражба или кибератака с помощта на технологията на разпределената книга (блокчейн), добави Наталия Милчакова, водещ анализатор във Freedom Finance Global. Според нея въвеждането на цифровата рубла в масова употреба може да се очаква след около пет години . Освен това е възможно това да натисне циркулацията на пари в брой.
Дигиталната валута вече се използва в повече от 100 държави, каза Алексей Тараповски, основател на Anderida Financial Group. По думите му основните цели на въвеждането му са идентични – частична подмяна на парите в брой, борба с прането на пари и корупцията, както и осигуряване на прозрачност на сделките и развитие на международната търговия.