Случи се това, което трябваше да се случи. Първата държава в света, която въведе биткойн като официално платежно средство, се провали. Говорим за Ел Салвадор и неговия обещаващ експеримент в биткойнизацията на икономиката.
Международният валутен фонд (МВФ) постигна споразумение с правителството на Ел Салвадор за предоставяне на заем от 1,4 милиарда долара за финансиране на програмата за реформи в страната. В замяна Ел Салвадор се съгласи да намали използването на биткойн в икономиката, за да намали рисковете, свързани с неговото прилагане.
Президентът Найиб Букеле постигна важен крайъгълен камък в подобряването на икономическото положение на Ел Салвадор, като сключи споразумение с Международния валутен фонд (МВФ), което ще предостави на страната средства за подобряване на икономиката на страната.
Властите на Ел Салвадор получиха заем от 1,4 милиарда долара от фонда, за да „покрият нуждите на платежния баланс и да подкрепят икономическите реформи на правителството“ – се казва в прессъобщение, опубликовано от МВФ.
Този механизъм също ще улесни достъпа на страната до допълнителна подкрепа от други институции, включително Световната банка, Междуамериканската банка за развитие, Централноамериканската банка за икономическа интеграция (CABEI) и Банката за развитие на Латинска Америка и Карибите (CAF) , за да получат съвместна подкрепа от 3,5 милиарда долара за 40 месеца.
МВФ обяви две ключови промени в политиката на Ел Салвадор за биткойн:
1️⃣ Страната ще трябва да промени статута на биткойн като законно платежно средство, като направи приемането му доброволно чрез правни реформи.
2️⃣ Освен това участието на правителството на Ел Салвадор в биткойн ще бъде „намалено“, включително закупуване, плащане на данъци в криптовалута и участие на правителството в портфейла Chivo, официалният портфейл за криптовалута на Ел Салвадор.
Това последно изявление намеква за възможно спиране на покупките на биткойни в страната, нещо, което Букеле често споменава в социалните медии. „Прозрачността, регулирането и надзорът на цифровите активи ще бъдат засилени, за да се гарантира финансова стабилност, защита на потребителите и инвеститорите и финансова цялост“ – обяви МВФ.
Допълнителните условия на споразумението в дребния шрифт противоречат на скорошни изявления от крипто съветниците на Букеле, които намекнаха за възможното използване на новооткритите златни резерви на страната за закупуване на биткойни.
Разбира се, мнозина сега обсъждат темата за предателството на президента на Ел Салвадор към неговия народ. В края на краищата Ел Салвадор, благодарение на политиката на държавата, която купуваше по един биткойн всеки ден, натрупа общо над 600 милиона долара (в биткойни) в своя портфейл.
Правителството на Ел Салвадор в момента притежава 5 968 биткойна, които по текущи курсове струват приблизително 600 милиона долара. Средната покупна цена е 44 835 долара за биткойн, докато текущата стойност е 97 513 долара.
Най-бедната страна в Латинска Америка имаше възможност да изплати външния си дълг от 22,5 милиарда долара, използвайки биткойн. Но сега, благодарение на изнудването на МВФ, тази възможност изчезна. Освен това Ел Салвадор ще увеличи дълга си с още 3,5 милиарда долара през следващите 40 месеца.
И разбира се Наиб Букеле не е предател на народа си. Просто тази малка и бедна страна имаше своя ахилесова пета. Официалната валута на Ел Салвадор е щатският долар. МВФ заплаши, в случай на отказ да подпише това споразумение, да наложи ограничения върху кореспондентските сметки на Салвадор в американските банки. В този случай страната ще изпадне във финансов колапс. Което естествено Наиб Букеле не можеше да направи.
МВФ е уплашен от перспективите на експеримента на Ел Салвадор да се освободи от дълговото си бреме. Защото, ако една държава успее да избяга от капана на дълга с помощта на биткойн, това ще стане пример за други страни, което собствениците на пари не могат да позволят. Нищо лично. Обикновен неоколониализъм.