Още
    НачалоКриптовалутиНовата крипто регулация на ЕС MiCA влезе изцяло в сила на 30...

    Новата крипто регулация на ЕС MiCA влезе изцяло в сила на 30 декември

    Европейският парламент одобри законопроекта за цялостно регулиране на крипто индустрията „Пазари на крипто активи“ (MiCA) на 20 април 2023 г., а на 16 май беше одобрен от Съвета на ЕС. Основните разпоредби на новия закон относно stablecoins влязоха в сила една година след приемането му, а сега влязоха в сила останалите.

    MiCA установява единен подход към регулирането на цифровите активи, насочен към защита на инвеститорите и потребителите в 27-те държави от ЕС, както и към осигуряване на прозрачност и стабилност в крипто индустрията. MiCA включва правила, засягащи емитентите на фиатни цифрови активи и stablecoins, както и платформи за търговия и попечителство.

    Новите правила изискват правилно разкриване, съответствие със стандартите за AML / CFT и предоставят специални изисквания за stablecoins, които трябва да бъдат подкрепени от отделен резерв от активи.

    В рамките на MiCA е представена следната класификация на токените:

    1. помощни токени – криптоактиви, предназначени да предоставят достъп до стоките и услугите на емитента
    2. референтни активи – криптоактиви, които осигуряват стабилна цена въз основа на стойността на няколко фиатни валути, стоки, криптоактиви или комбинация от тях
    3. e- пари – криптоактиви, използвани като средство за обмен и поддържане на стабилна цена, обвързана със стойността на фиатната валута, която е законно платежно средство.
    От емитентите на горните видове активи се изисква да предоставят на компетентния орган в ЕС подробна бяла книга.

    MiCA в ЕС също регулира доставчиците на услуги за крипто активи (CASP). По-конкретно, това са компании и платформи, предлагащи следните услуги:

    – съхранение и администриране на криптоактиви, изпълнение на поръчки за тях от името на трети страни
    – експлоатация на платформа за търговия с криптоактиви
    – обмен на криптоактиви за фиатна валута, която е законно платежно средство, или за други цифрови активи
    – пласиране на криптоактиви и предоставяне на съвети за тях.

    От CASP се изисква да имат регистриран офис в една от страните от ЕС, да получат разрешение като доставчик на услуги и също така да спазват организационни изисквания и изисквания за репутация и разпоредби за съхранение на крипто активи. Като част от борбата срещу прането на пари CASP трябва да проверяват самоличността на своите клиенти. Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) ще наблюдава дейностите на най-големите доставчици на услуги за крипто активи.

    Емитентите на stablecoins са длъжни да получат лиценз от компетентен орган, да се регистрират в Европейския банков орган (EBA), да спазват правилата, за да гарантират стабилността на своите токени и да поддържат достатъчно резерви. По-специално, MiCA задължава емитентите на stablecoins да държат 30-60% от своите резерви в европейските банки. 

    Те трябва също така да предоставят пълно разкриване на информация на клиентите, публичен бизнес модел и ефективна управленска рамка, включително управление на риска. Струва си да се отбележи, че Circle, емитентът на USDC и EURC, вече потвърди пълно съответствие с MiCA.

    До 30 декември 2024 г. крипто борсите в ЕС трябваше да премахнат стейбълкойна USDT, издаден от Tether. На 13 декември борсата Coinbase вече премахна stablecoins USDT, PAX, PYUSD, GUSD, GYEN и DAI.

    От 30 декември крипто борсите в ЕС също ще изискват допълнителна проверка на самоличността на своите клиенти за транзакции над 1000 евро.

    Кликнете върху звезда, за да оцените!
    [Общо гласове: 1 Среден рейтинг: 1]
    Източникesma

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

    Актуални

    Последни

    Също може да ви харесат...