Еволюцията на WEB
Web 1.0
Измислен е от Тим Бърнърс-Лий като уеб „само за четене“. Това е първото поколение на WWW и е продължило между 1989 и 2005 г. Итернет не беше толкова динамичен, ярък и интерактивен като мрежата, която използваме сега. Основната цел на уебсайтовете беше да направят информация публична за всеки и да създадат онлайн присъствие. С други думи, фокусът беше върху предоставянето на съдържание.
Web 2.0
Описва се като мрежа за мъдрост, ориентирана към хората, участваща и четене и писане.
Мрежата става двупосочна – позволява както четене, така и писане.
Тази версия на Интернет позволява на хората не само да консумират съдържание, но да създават свое собствено и да го публикуват в блогове като Tumblr, интернет форуми и пазари. По-късно появата на платформи за социални медии, включително Facebook, Twitter и Instagram, изведе споделянето на съдържание до нови висоти.
Въпреки че Web 2.0 донесе на света невероятни безплатни услуги, много хора се умориха от начина по който тези огромни технологични компании събират и използват личните им данни. Те искат да имат повече контрол върху своите данни и съдържание. Тук се намесва Web 3.0.
Web 3.0
Това е интелигентна семантична мрежа, която позволява на човек или компютър да тръгне от една база данни и след това да се движи през безкраен набор от бази данни. Целта на свързаните данни е да даде възможност на компютрите да вършат по-полезна работа за нас, като обучават машините да четат уеб страници. Семантичната мрежа ще установява „световната информация“ по-рационално, отколкото сегашната схема на двигателя на Google може да направи.
Пропастта в комуникацията между човешките уеб потребители и изчислителните програми е семантично маркиране. Един от най-значимите организационни проблеми при показването на информация в мрежата е, че уеб приложенията не могат да добавят контекст към данните и в резултат на това не могат да разберат кое е полезно и кое не. Web 3.0 обещава приложения, които могат да разговарят директно помежду си и за по-широко търсене на информация чрез по-опростени интерфейси чрез сливане на семантично маркиране и уеб услуги.
Във Web 3.0 крипто портфейлите ще са съществена част, като част от блокчейн технологията, тъй като портфейлите в web3 ще действат като портал към вашите криптовалути, незаменими токени (NFT), децентрализирани финанси (Defi) и други децентрализирани приложения (Dapps).
Web 4.0 е „базирана на безжична комуникация (мобилни устройства или компютър), свързваща хора и обекти по всяко време и навсякъде във физическия или виртуалния свят в реално време“. GPS, който помага на хората да намерят пътя, е добър пример за този тип.
Web 5.0
Все още напредва и не завършва своето формиране, но се определя като свързана, емоционална и символична мрежа, която комуникира с хората. Освен това се основава на емоционална връзка с хората. Технологията и човешкото взаимодействие стават неразделни. Сега технологиите не могат да разберат как се чувстват хората обаче, вече има някои стартиращи компании като wefeelfine и emotiv, които се стремят да изследват човешките емоции. По този начин те ще проправят пътя за по-персонализирано изживяване. Web 5.0 ще върне собствеността и контрола над личните данни и идентичността.