Децентрализираното финансиране (обикновено наричано DeFi) е базирана на блокчейн форма на финансиране, която не разчита на централни финансови посредници като брокери, борси или банки да предлагат традиционни финансови инструменти, а вместо това използва интелигентни договори за блокчейн, най-често срещаните същества са Bitcoin и Ethereum.
От изобретяването на банковото дело глобалната финансова система става все по-централизирана. Няма съмнение, че това е довело до създаването на огромно количество богатство за големи играчи като междуправителствени организации, правителствени разпоредби, масивни финансови институции и централни банки. Въпреки че банкирането става почти универсално в икономиките с високи доходи, останалата част от света все още изостава. За щастие технологичното развитие прави подходящото време за появата на нова децентрализирана финансова система.
Има шест основни функции, които разграничават публичните блокчейни от частните мрежи:
- Без разрешение: Всеки по света може да се свърже с мрежата
- Децентрализирано: записите се водят едновременно на хиляди компютри
- Без доверие: Централна страна не е длъжна да гарантира, че транзакциите са валидни
- Прозрачно: Всички транзакции подлежат на публичен одит
- Устойчив на цензура: Централната страна не може да обезсили потребителските транзакции
- Програмируемо: Разработчиците могат да програмират бизнес логика в евтини финансови услуги
С децентрализирано финансиране всеки, който има интернет връзка и смартфон, може да има достъп до финансови услуги. Приложенията Plug and Play ще позволят на хората интуитивно да използват децентрализирани финансови услуги, без сложността на централизираната система. Тя може да премахне скъпоструващите посредници, за да направи услугите за парични преводи по-достъпни за световното население. В сегашната система е прекалено скъпо за хората да изпращат пари през границите: средната глобална такса за парични преводи е 7%. Чрез децентрализирани финансови услуги таксите за преводи могат да бъдат под 3%. Също така транзакциите са неизменни и блокчейн не могат да бъдат изключени от централни институции като правителства, централни банки или големи корпорации.
Публичните блокчейни биха могли да взаимодействат с традиционната финансова система, за да създадат нов финансов модел, при който потребителите да могат да извършват икономическа дейност на публични блокчейн и да обменят новото си богатство в централизираната система и да се хеджират срещу системния риск, като диверсифицират своите притежания в централната и децентрализираната система .