„Никой не може да спре биткойн.“ Това бяха смелите думи на руския президент Владимир Путин, говорейки в Световния търговски център в Москва на 4 декември, съобщават Bloomberg и ТАСС. Путин удвои подкрепата си за цифровите активи, отбелязвайки неизбежното им развитие в Русия и извън нея.
▪Той подчерта напредъка на Русия в системите за цифрови плащания, предназначени да намалят бизнес разходите и да подкрепят индустриите. На фона на западните санкции и икономическата война, обръщането на Кремъл към криптовалутите е сигнал за тектонична промяна в глобалния финансов пейзаж.
▪ През август Русия легализира биткойн и крипто копаене за избрани институции, подчертавайки намерението си да ръководи блокчейн революцията. Освен това, нов закон от ноември официално призна криптовалутите за собственост, полагайки основите за по-нататъшна интеграция в икономиката.
▪ Според Банката на Русия гражданите държат близо $7 милиарда в крипто активи, като 14,6 милиона руснаци… 10% от населението вече притежават цифрови валути. Руският парламент сега обмисля използването на криптовалута за трансгранична търговия, потенциална промяна в правилата за заобикаляне на водения от САЩ финансов ред.
Западният фиат-понзи долар, валута, поддържана от малко повече от разбито доверие и глобална принуда, се разпада. Докато Русия прегръща неудържимата сила на Биткойн, това разкрива кухите основи на финансовата империя на САЩ. Дните на хегемония на долара са преброени, тъй като Москва и многополюсният свят защитават нова финансова реалност, вкоренена в суверенитета, технологиите и устойчивостта.
Американското въоръжаване на долара има зрелищен обратен ефект, ускорявайки упадъка на собствената й валута. Хидрата на Уолстрийт никога не си е представяла, че руска мечка и децентрализиран блокчейн могат да бъдат архитектите на нейната гибел. Тик-так, Вашингтон. Къщата ти от карти се тресе.